Budynek Internatu Sportowego Kolna w Krakowie

Projekt budowlany i wykonawczy Budynku Internatu Sportowego o standardzie hotelu trzygwiazdkowego wraz z zapleczem restauracyjnym i szkoleniowym przy ul. Kolnej 2 w Krakowie.

W zespole

Projekt budowlany i wykonawczy-2007 r. / Realizacja-2010 r.

Projektowany budynek internatu sportowego stanowić będzie integralną część zabudowy Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „Kolna” przy torze kajakarstwa górskiego w Krakowie. Budynek jest samodzielnie funkcjonującym obiektem typu hotelowego a równocześnie stanowi rozszerzenie ograniczonej, dotychczasowej bazy noclegowej zlokalizowanej na kondygnacji poddasza zrealizowanego budynku zaplecza socjalno-technicznego. Połączenie funkcjonalne obu budynków przewidziano, na ostatniej kondygnacji, za pośrednictwem krótkiej przewiązki.

Budynek internatu zlokalizowano jako dopełnienie zespołu budynków zaplecza socjalno-technicznego i hali sportowej, po stronie pierzei wschodniej. Przekątniowy układ skrzydeł budynku w stosunku do osi całego założenia wpisuje się w przebieg ulicy Kolnej i lokalizację parkingów. Budynek posiada 3-kondygnacje naziemne i 1-kondygnację piwniczną. – kondygnację piwnic stanowią funkcje parkingowe, techniczne, oraz zaplecza socjalnego. -kondygnacja parteru posiada charakter usługowy i komunikacyjny. – pozostałe kondygnacje, piętro i poddasze, to pokoje hotelowe jedno i dwu osobowe. Bryła projektowanego budynku składa się z dwóch skrzydeł ustawionych względem siebie pod kątem prostym. Zespolone są odrębną bryłą prostopadłościanu stanowiącego główną oś wejścia i zawierającego funkcje komunikacyjne holu i pomieszczenie kotłowni. Skrzydła budynku przykryte są dwuspadowymi dachami, natomiast ich zakończenia posiadają płaskie dachy na których umieszczono centrale wentylacyjne. Attyki tych dachów posiadają dodatkowo aluminiowe żaluzje osłaniające wentylację. Ideą przestrzenną całego założenia było harmonijne wpisanie się w otaczający krajobraz, dlatego wysokość poszczególnych budynków nie przekracza 14 m. Istotnymi elementami krajobrazu jest rozległy widok na wzgórza Bielan z dominującą sylwetą klasztoru Kamedułów, otoczenie starorzecza, sama rzeka Wisła ze stopniem wodnym „Kościuszko” oraz wały wiślane i otaczająca zieleń. Usytuowanie obiektów równolegle do wałów z nawiązującą do nich formą dachów dwuspadowych i bezpośrednie otoczenie tafli wodnej starorzecza, oraz stonowana kolorystyka srebrno-zielona, decydują o harmonii budynków i otoczenia krajobrazowego.

Realizacja obiektu – 2010 r.

Przewiń do góry