Pomnik Orląt Lwowskich w parku Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

Konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na opracowanie koncepcji formy przestrzennej upamiętniającej Orlęta Lwowskie w parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

Projekt : Współautor

Inwestor : Zarząd Zieleni Miejskiej

Lokalizacja: Park im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej w Krakowie

Kategoria: Dzieło rzeźbiarsko-architektoniczne

Rok: 2023

Wizualizacje : Barbara Getter

KONCEPCJA

Inspiracją formalną pomnika jest „ dziecięce origami na walczącej barykadzie” – symbol oporu i walki dzieci i młodzieży. Symbol bohaterstwa a zarazem utraconego dzieciństwa i młodości. Koncepcja aranżacji przestrzennej i ideowej parku Wisławy Szymborskiej, polega na rozmieszczeniu poszczególnych treści z cytatami na całym terenie. Dlatego w tym kontekście dla pomnika „Orląt” zdecydowano się na pojedyncze miejsce lokalizacji, aby wyodrębnić jego indywidualny, odrębny walor.

Całość parku została zaprojektowana przy wykorzystaniu różnorodnych form zieleni. Oprócz nawierzchni trawiastych i łąk kwietnych, znaczącą część terenu pokrywają wysokie krzewy tworząc mocne otoczenie formalne. Dlatego dla przekazu treściowego pomnika użyto wyrazistej formy o dużej sile ekspresji .Pozwoli to zaistnieć jej w tak intensywnym otoczeniu. Ponadto, plastyczny wyraz pomnika kojarzący się z „NIKE” wskazuje na zwycięskie poświecenie i wieczną pamięć bohaterstwa młodych Polaków. Natomiast lekkość rzeźbiarskiej formy wpisuje się w wyjątkowy, delikatny klimat poezji Wisławy Szymborskiej.

Pomnik zlokalizowano pomiędzy dwoma ścieżkami przebiegającymi wzdłuż całego obszaru parku. Wybrano teren ogrodu zielonego. W sąsiedztwie cytatu z liter „Wolę kolor zielony”. Będzie on wspierał również optymistyczne przesłanie dla uniwersalnej wartości pomnika. W miejscu tym znajduje się także ważny komunikacyjnie, poprzeczny ciąg pieszy, łączący boczną bramę wejściową na teren, z głównym wejściem do budynku biblioteki od strony podworca.

Podstawa cokołu pomnika ma wymiar 450×300 cm. Jego wysokość całkowita wynosi 375 cm. Przed jego frontem znajduje się przesiąkliwy, utwardzony teren z kostki brukowej. Wokół jest obejście z utwardzonej nawierzchni trawiastej. Rozwiązanie takie nieznacznie tylko ingeruje w nawierzchnię biologicznie czynną. Na czołowym panelu cokołu przewidziano miejsce dla tradycyjnych dwóch herbów trzymanych przez lwy, kojarzących się cmentarzem Orląt Lwowskich. Proponuje się użycie dwóch różnych herbów , jednego z okresu przed II Wojną Światową i drugiego obecnego, aktualnego herbu Lwowa. Nadana kiedyś przez Piłsudskiego szarfa z napisem „Semper Fidelis ” mogłaby być mottem całego pomnika. Ponadto należy dodać tekst objaśniający historię zdarzenia.

Na uwagę zasługuje fakt, że w miejscu tym znajduje się nagromadzenie wielu ławek wypoczynkowych. Podnosi to atrakcyjność miejsca umożliwiając dłuższą kontemplację i przemyślenia przekazu treściowego i znaczeniowego formy pomnikowej. Dotyczy to z pewnością osób o „ lwowskich korzeniach i rodzinnych powiązaniach z tym miastem i jego historią.

Realizację całej formy pomnikowej, wraz z cokołem – barykadą, przewidziano z blachy nierdzewnej. Jednorodność użytego materiału i geometria formy, będzie kojarzyć się z papierowym pierwowzorem inspiracji „Origami”. Aby uzyskać podobieństwo do papierowej składanki należy rzeźbę wykonać z płaskich blaszanych paneli o grubości 50mm. odpowiadających kształtem obrysowi poszczególnych elementów składowych. Ich konstrukcję będą stanowiły zamknięte profile ze stali nierdzewnej grubości 50x50mm. Po obu stronach będą one przykryte płaszczyznami blachy gr.3mm. Blacha nie będzie polerowana, aby nie miała połysku lustrzanego dobicia, a spawy będą zeszlifowane. „Matowana obróbka blachy” będzie również stanowiła kontrast w stosunku do blachy nierdzewnej używanej przy aranżacji parku. Spawanie paneli, wzdłuż wielu, różnokierunkowych linii styków, nada konstrukcji przestrzenną sztywność, przy zachowaniu lekkości formy. Umożliwi to zapewnienie statyki formy i obliczeniową odporność na parcie wiatru. Struktura wymiarowa elementów pomnika posiada moduł 150×150 cm. Stwarza to możliwość budowania formy, bez konieczności spawania ze sobą fragmentów płaszczyzn.

GALERIA
Przewiń do góry