Pomnik upamiętniający wydarzenia znane pod nazwą „powstanie zamojskie” w Bondyrzu.

Konkurs na opracowanie koncepcji artystycznej i merytorycznej pomnika upamiętniającego tzw. „powstanie zamojskie” wraz z zagospodarowaniem terenu otaczającego.

Projekt : Współautor

Inwestor : Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu

Lokalizacja : Teren Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu . ( gmina Adamów )

Kategoria: Dzieło rzeźbiarsko-architektoniczne

Rok: 2023

Wizualizacje : Barbara Getter

KONCEPCJA

Koncepcja plastyczna rzeźbiarskiej przestrzeni opiera się na kompozycji kamiennych brył, które poprzez różne ukształtowanie tworzą narracyjny przekaz. Główna forma składa się z dwóch pionowych bloków kamiennych symbolizujących walczące w powstaniu dwa ugrupowania zbrojne AK i BCh. Dopełnienie treściowe i znaczeniowe stanowi ekspresyjny zestaw brył w lewym górnym narożu formy. Bryły te mimo swobodnego układu, ostateczne tworzą czytelny obraz głowy anonimowego powstańca.

Brak figuratywnej dosłowności w przekazie rzeźbiarskim nie stara się kreować konkretnej historii wydarzeń a raczej symbolizuje dramat bohaterskiej walki w obronie życia wielu Polaków i własnej tożsamości narodowej. Przekaz narracyjny jest wzmocniony przez 5 mniejszych, agresywnych form rzeźbiarskich na których znajdują się nazwy poszczególnych powiatów, bezpośrednio zaangażowanych w powstaniu. Ich lokalizacja na równoległych, brukowanych ciągach jednoczy całą kompozycję w integralną całość.

Z uwagi na wyznaczoną lokalizację pomnika, na tle frontalnej elewacji muzeum, zróżnicowano wielkość poszczególnych elementów. Niskie bryły kamienne znajdują się w świetle okien, natomiast główna forma z elementem rzeźbiarskim, w całym obrysie, komponuje się na płaszczyźnie ściany elewacyjnej. Przewiduje się wydobycie czytelności plastycznej pierwszego planu poprzez iluminacje pomnika. Pozostająca w cieniu elewacja nie będzie stanowiła konkurencji wizualnej.

Do realizacji projektowanej kompozycji pomnikowej proponuje się użycie jednorodnego materiału – granitu „Strzegom”. Powinien mieć surową strukturę powierzchni, bez szlifowania. Jedynie drobne formy kamienne głowy należy strukturą powierzchni dostosować do ich wielkości. Główne napisy oraz symbol orła należy wykonać z brązu, natomiast tekst inskrypcji historie i ideę powstania należy wykonać poprzez piaskowanie liter. Główna nawierzchnia placu z białych płyt granitowych, natomiast pasy podłużne szerokości 30 cm z kostki brukowej. Konstrukcją pod kamienne bryły, będą fundamenty żelbetowe do głębokości przemarzania.

GALERIA
Makieta
Makieta
Makieta
Przewiń do góry