Centrum Wiedzy Cognitarium w kampusie Politechniki Koszalińskiej

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” w Koszalinie.

Projekt: Współautor

Inwestor: Politechnika Koszalińska

Lokalizacja: ul. Śniadeckich w Koszalinie

Kategoria: Architektura użyteczności publicznej

Powierzchnia użytkowa: 6 800m2

Rok: 2020

Wizualizacje: Barbara Getter

KONCEPCJA

Koncepcja plastyczna bryły. Rzut projektowanej bryły budynku oparty jest na figurze kwadratu bez jednego naroża od strony pn-zach. Miejsce to przewidziano dla lokalizacji obiektu wahadła Foucault’a. Rozwiązanie takie scala całą funkcje Cognitarium a równocześnie otwiera wnętrze zielonego dziedzińca zlokalizowanego na dachu 2-piętra. Powstały w ten sposób dziedziniec z ozdobnymi drzewami opada tarasowo w kierunku głównej osi istniejącego zespołu budynków. Kolorystykę głównej  części bryły zaproponowano z szarych płyt betonu architektonicznego. Jedynie  boczne elewacje wyodrębniają się białym kolorem. Poprzez dodatkowe, pionowe podziały na kolumny okien, tworzy się rodzaj „kodu kreskowego”, który w tym przypadku może być kojarzony z ideą archiwizacji, jednej z funkcji biblioteki. Wydaje się ze taki kontekst znaczeniowo-plastyczny identyfikuje i wyróżnia ten budynek z otoczenia.

Przestrzenna koncepcja lokalizacji obiektu i zagospodarowania terenu zakłada kontynuację osiowej kompozycji urbanistycznej całego kompleksu budynków PK. Projektowany budynek zamyka wnętrze utworzone przez istniejące budynki laboratoryjne. W koncepcji projektowej, trawiasta nawierzchnia tego wnętrza posiada kontynuację na tarasowym zielonym dachu dziedzińca Cognitarium. Na jego najwyższym poziomie znajduje się „ogród” zagospodarowany jednakowymi ozdobnymi, kulistymi drzewami. Tworzy on mocny akcent widokowy zamykający długą perspektywę wnętrza całego kompleksu.

Funkcja budynku podzielona jest na 2 strefy zamkniętą i otwartą. Rozmieszczona jest ona na 4 kondygnacjach. Strefa zamknięta zlokalizowana jest na poziomie piwnic i stanowi ją  magazyn, archiwum i pom. socjalne, techniczne, warsztatowe, garaże. Strefa otwarta zajmuję pozostałą powierzchnię. Na parterze zlokalizowano m.in. wypożyczalnię , bibliotekę lekarską, wydawnictwa PK sale konferencyjne i kawiarnię. Całość połączona jest przestrzenią holu głównego z zapleczem szatniowym i portiernią oraz strefą relaksu. Stąd też poprzez szerokie przestrzenne schody , dostępna jest Czytelnia Główna na piętrze. Na środku całego rzutu znajduje się strefa obsługi czytelników. Na ostatniej kondygnacji znajdują się pomieszczenia opracowania zbiorów, biblioteka cyfrowa, centrum multimedialne. Z tego poziomu możliwe jest przejście na zielony dach opadający tarasowo aż do poziomu terenu. Światło dzienne prześwietlające wszystkie pomieszczenia  wpada przez szeroki świetlik otaczający cały środek bryły. Również duże płaszczyzny szkła na ścianie wsch. zapewniają dostęp światła dziennego.

GALERIA

Przewiń do góry