Budynek Sali Widowiskowo-Teatralnej w Białej Podlaskiej

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku sali widowiskowo-teatralnej w Białej Podlaskiej.

Projekt : Współautor

Inwestor : Gmina Miejska Biała Podlaska

Lokalizacja : ul. Brzeska 41 w Białej Podlaskiej

Kategoria : Architektura użyteczności publicznej

Pow. użytkowa : 3 580 m2

Rok : 2019

Wizualizacje : Barbara Getter

Nagrody : Wyróżnienie w konkursie architektonicznym

KONCEPCJA

Inwestor przewiduje wydzielenie funkcjonalne nowego budynku wraz z wyodrębnieniem działki, dlatego zdecydowano ustalenie głównej dostępności od  narożnika ul. Narutowicza i jedynego istniejącego  ciągu pieszego od strony zachodniej. Tutaj zlokalizowano główne wejście poprzez hol kasowy, który jest dostępny niezależnie od godzin funkcjonowania całego obiektu. Ponadto znajdują się dwa bezpośrednie wejścia do foyer, po obu przeciwległych stronach budynku, stanowiące równocześnie ewakuację. Dostępność do zaplecza scenicznego  poprzez bramę przemysłową i rampę, jest zapewniona dla samochodów dostawczych, bezpośrednio od strony  ul. Narutowicza.  W podziemiu nowej kubatury rozbudowywanego obiektu zlokalizowano podziemny parking dla 20 samochodów osobowych.

Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna rozbudowywanego budynku zakłada podział na strefy funkcjonalne.  W budynku istniejącym przewidziano lokalizację całej funkcji sali widowiskowej. W kubaturze dobudowanej znajduje się pozostała funkcja użytkowa. Obie strefy oddziela foyer z przestrzenią wystawienniczą, na pełną wysokość budynku, tworząc monumentalne wnętrze. Obie funkcje połączone są na 4 kondygnacji poprzez wspólną kubaturę.                                                                       

Widownię dla 450 osób zaprojektowano na dwóch poziomach. W poziomie parteru znajduje się 7 rzędów foteli z łatwym dostępem dla niepełnosprawnych oraz miejscem dla osób na wózkach. Poprzez 2 wejścia bezpośrednimi schodami, dostajemy się na poziom +3m. Tutaj zaczyna się amfiteatralna część sal widowiskowej. Wznosi się ona do poziomu +7m, posiada 14 rzędów foteli i kończy się dwoma wyjściami ewakuacyjnymi.  Obie klatki schodowe doprowadzające widzów na poziom +7m posiadają windy dostępne dla niepełnosprawnych i bezpośrednie wyjścia ewakuacyjne na zewnątrz. W  kubaturze parteru, pod nadwieszeniem balkonu, znajduje się stanowisko realizatorskie z centralnym widokiem na scenę, natomiast na końcu amfiteatru znajdują się główne pomieszczenie reżyserskie.                                                                                                                                                                             

Scena o wym.12x11m i wys.8 m usytuowana jest na osi sali. Nad nią znajduje się przestrzeń sznurowni z wyposażeniem w sztankiety i 2 mosty oświetleniowe. Od widowni scenę oddziela kurtyna stalowa p-poż oraz kurtyna dekoracyjna. Po bokach sceny znajdują się dwie kieszenie oraz zascenie, głębokości 3m i  oddzielone również kurtyną tła.  Zascenie poprzez wąski korytarz komunikacyjny styka się z garażową bramą oraz rampą rozładowczą.  Wokół sznurowni, na poziomie 3 kondygnacji, umieszczono garderoby z sanitariatami. Natomiast funkcję 4 kondygnacji stanowią – pracownia krawiecka, scenograficzna oraz pomieszczenia dla obsługi. Zaplecze-foyer  posiada funkcje pomocnicze: szatnię dla 450 osób i pom. sanitarne na poziomie parteru oraz 1 piętra.

Funkcje towarzyszące zlokalizowano w odrębnej kubaturze połączonej funkcjonalnie z budynkiem adaptowanym. Na parterze znajduje się przestrzeń na wysokość 2 kondygnacji. Tutaj przewidziano wejście główne wraz holem kasowym oraz salę koncertową z zapleczem. Na 2 piętrze zaprojektowano jedną wspólną przestrzeń dla pracowni artystycznych wraz z zapleczami. Na 3 piętrze znajdują się pomieszczenia administracyjne z tarasowym otwarciem na istniejącą zieleń i panoramę miasta. Cała zachodnia elewacja budynku jest oszklona stanowiąc widokowe otwarcie dla pomieszczeń.  Część dachu nad konstrukcją sali widowiskowej jest pogrążona poniżej ścian kolankowych, kryjąc panele fotovoltaniczne i urządzenia wentylacyjne.

Umiarowa, prostopadłościenna bryła budynku posiada surowy i minimalistyczny wyraz plastyczny. Zachowuje czytelną strukturę elementów składowych, budynku adaptowanego i dobudowanej oraz nadbudowanej nowej kubatury. Mimo tego zachowuje całościową jednorodność plastyczną. Sprzyja temu jednorodna, płaska i biała struktura ściany elewacyjnej.   Biała kolorystyka elewacji zewnętrznej została skontrastowana z elementami funkcjonalnymi wnętrza. Wszystkie bryły stanowiące bloki funkcjonalne wstawione niejako do strukturalnej siatki słupów posiadają kontrastowy, mocno ciemny kolor. Dzięki temu uzyskano wrażenia przestronności wszystkich składowych elementów funkcjonalnych. Teren utwardzony wokół budynku zaprojektowany jest z płyt granitowych –„Strzegom” lub biały beton architektoniczny. Jedynie fragment podłogi w rejonie głównego wejścia przewiduje się z ciemnego granitu lub betonu.

GALERIA
Przewiń do góry