Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zlokalizowanego obok Muzeum Narodowego w Krakowie.

Projekt: Współautor

Inwestor: Muzeum Narodowe

Lokalizacja: al.3 Maja w Krakowie

Kategoria: architektura użyteczności publicznej

Powierzchnia użytkowa: 8 000m2

Rok: 2019

Wizualizacje: Barbara Getter

KONCEPCJA

Założenia urbanistyczne. Projektowany budynek Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zlokalizowano na działce po zachodniej stronie istniejącego budynku Muzeum Narodowego w odległości 3m od jego elewacji. Projektowana elewacja frontowa znajduje się, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, poza siódmą osią modułową gmachu głównego i stanowi dopełnienie istniejącej pierzei zabudowy. Elewacja zachodnia uskokowo przebiega wzdłuż granicy działki dostosowując się do ukośnego przebiegu ściany budynku „Żaczka”. Wysokość bryły budynku 17,8 m jest niższa od sąsiedniego i nawiązuje do jego poziomów podziałów elewacji.

Projektowany budynek muzeum dopełnia urbanistycznie zespół istniejących budynków, które z uwagi na swoją funkcję tworzą prestiżową strefę kultury. Dlatego przewidziano powiązania przestrzenne poszczególnych obiektów poprzez ukształtowanie głównych ciągów pieszych. Sprzyjają temu również jednorodne rozwiązania małej architektury placów oraz powiązanie z osiami widokowymi istniejącego pomnika Wyspiańskiego.   

Koncepcja plastyczna. Umiarowa, prostopadłościenna bryła budynku posiada minimalistyczny wyraz plastyczny. Zachowuje czytelną strukturę elementów składowych i posiada jednorodny dobór materiałów wykończeniowych w kolorze białym i ciemny. Kamienny fragment elewacji frontowej stanowi „cytat” struktury głównego budynku Muzeum Narodowego. Wnętrze strefy rekreacji posiada  widok na zieleń, oraz kwiaty w donicach. Główny korytarz biegnący wzdłuż całego wnętrza pokrywa się z osią widokową na pomnik.

Układ konstrukcyjny składa się z żelbetowych ścian, słupów oraz stropów. Całość posadowiona jest na żelbetowej skrzyni dwukondygnacyjnych piwnic. Poprzeczne osie konstrukcyjne pokrywają się z osiami modułowymi istniejącego budynku muzeum. Ściany zewnętrzne posiadają ocieplenie 20cm i okładziny z białych płyt betonu architektonicznego. Uzupełnieniem są ściany osłonowe ślusarki aluminiowej.

Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna budynku zakłada podział na następujące strefy funkcjonalne:

  1. Strefa ekspozycyjna, z uwagi na bezpieczeństwo zbiorów i brak dostępu światła dziennego, stanowi odrębną, wyizolowaną w całości kubaturę. Fragmentaryczne oszklenia znajdują się na osiach klatek schodowych. Umożliwiają one wgląd w istniejącą elewację Muzeum Narodowego. Fragmenty te będą zabezpieczone żaluzjami przed dostępem światła dziennego. Całość bryły strefy ekspozycji jest odsunięta o 3m od elewacji sąsiedniego budynku stanowiąc nieprzykrytą przestrzeń izolacyjną. Jest ona dostępna, na poziomie parteru, dla zwiedzających dając możliwość bezpośredniego kontaktu ze strukturą kamienną ściany. Główną przestrzeń ekspozycyjną stanowi powierzchnia prostokąta o wymiarach 8,5m x 10m x wys.11m.  Powierzchnia ta jest dostępna bezpośrednio z poziomu parteru i na 2 poziomach otoczona otwartymi antresolami umożliwiającymi panoramiczny ogląd na różnych poziomach. Przestrzeń ta jest fragmentem większej części, która łącznie stanowić będzie główną atrakcje wystawy stałej zwanej „sercem”. Na poziomie parteru przewidziano jeszcze 2 przestrzenie wydzielone trzonami komunikacyjnymi, które mogą być wykorzystywane jako wystawy zmienne.
  2. Strefa wejściowa holu wraz z kawiarnią połączona jest ze strefą relaksu. Natomiast sklepik znajduje się na antresoli wyższego piętra . Na poziomie strefy wejściowej do budynku znajduje się przy elewacji szklana winda umożliwiająca dostęp do poziomu parteru gmachu głównego i łącząca podziemiem, parkingiem i szatniami.
  3. Strefa edukacyjna ulokowana na 3 kondygnacji składa się z dwóch sal po 60m2 oddzielonych ruchomą ścianką oraz sali 80m2. Jest ona oddzielona ścianą stałą która może chować składane moduły amfiteatralne. Przestrzeń ta jest mocno doświetlona światłem dziennym z możliwością przesłaniania żaluzjami.
  4. Strefa dachu na 4 kondygnacji znajduje się ostatnia powierzchnia ekspozycji stałej, przykryta zielonym dachem. Pozostała część tego poziomu to odkryty taras z pergolami na zieleń oraz taras przeszklony  otaczający kawiarnię. Podobnie jak na każdym piętrze znajduje się tutaj blok sanitarny. 
  5. Strefa techniczna i parkingu. Przewidziano 2 poziomy parkingu. Pozostałą przestrzeń podziemną zajmują szatnie oraz pomieszczenia techniczne.

GALERIA

Przewiń do góry