Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Placówki Wsparcia Dziennego PWD wraz z Pracownią FAB-LAB i zagospodarowaniem terenu w dz. Wesoła m.st. Warszawy.
Projekt : Współautor
Inwestor : Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Wesoła
Lokalizacja : ul. Akacjowa, obszar gęsto porośnięty drzewami
Kategoria : Architektura użyteczności publicznej
Pow. użytkowa : 590 m2; pow. całkowita 120m2
Rok : 2024
Wizualizacje : Barbara Getter
Nagrody : Wyróżnienie w konkursie architektonicznym
KONCEPCJA
Założenie ideowe koncepcji plastycznej obiektu, polega na odniesieniu formalnym, do pojedynczych brył, jako archetypu domu. Domu jako symbolu bezpieczeństwa, schronienia i przyjaznej przestrzeni. Poszczególne „bryły domu” nie są rozproszone lecz zgrupowane w formie „siedliska” tworząc poczucie wspólnoty. Te pojęcia znaczeniowe formy, w tym przypadku, wydają się istotne dla identyfikacji poszczególnych funkcji budynku. Podobnie, kontrastowa kolorystyka obiektu, akcentuje istotne elementy funkcjonalne różnicując ich przeznaczenie.
Lokalizację budynku i jego kształt determinuje istniejąca zieleń. Są to duże i cenne okazy drzew które powinny być bezwzględnie zachowane. Optymalnie zapewnia to ustawienie osi budynku pod kątem 45 stopni w stosunku do granic działki. Dzięki temu udaje się utworzyć dziedziniec wewnątrz zabudowy. Otacza on dużą koronę istniejącego dębu, który stanowi główną atrakcję przestrzeni dziedzińca, gdzie zlokalizowano również urządzenia siłowni na wolnym powietrzu , przeniesione z obecnej lokalizacji. Podstawową zasadą koncepcji zieleni jest zachowanie dużych drzew o walorach estetycznych i biologicznych. Są to głównie dęby. Przewidziano weryfikację przydatności niewielkich drzew pozostających w obrębie korony drzew wysokich.
Rozwiązania funkcjonalne. Zabudowa składa się z 2 rodzajów brył. Brył o dachach dwuspadowych, nawiązujących formalnie do „wyobrażenia domu” w których zlokalizowano podstawowe funkcje, oraz płaskiej bryły, wokół dziedzińca, z funkcjami uzupełniającymi i komunikacją. Dach tej bryły, pełni równocześnie rolę ogrodu wypoczynkowego i umożliwia atrakcyjne przebywanie, oraz spacer w koronie centralnego, dużego dębu. Odrębne, samodzielne funkcje budynku – FABLAB i PLACÓWKA PWD zlokalizowano w oddzielnych bryłach budynku lecz powiązanych wspólnym dachem zielonego tarasu.
Podstawowa działalność placówki wsparcia dziennego PWD mieści się w 3 bryłach z salami zajęć. Są one wyodrębnione kolorystyczne i zróżnicowane wyposażeniem stosownie do przedziału wiekowego użytkowników. Stworzono możliwość łączenia wydzielonych sal poprzez składane ścianki poprzeczne. Dojście do sal z korytarza prowadzi przez przedsionki z których jest również dostęp do pomieszczeń magazynowych i zaplecza funkcjonalnego. Wysoka kubatura sal zajęć umożliwia dwustronne doświetlenie, korzystne przy głębokiej, 6 m szerokości. Każda z sal ma bezpośrednie wyjście na zewnątrz na teren zielony, co stanowi równocześnie wyjście ewakuacyjne.
Odrębna, wysoka, podłużna bryła zawiera funkcję stołówki i wielofunkcyjnej sali spotkań. Niższą część stołówki stanowi kuchnia z wydzielonym zapleczem i zmywalnią. Natomiast w sali jadalnej, część powierzchni przeznaczono dla ogólnodostępnej wyspy i bloku szafek kuchennych. Jest to miejsce dla warsztatowych zajęć kulinarnych. Sala posiada duże przeszklenia w ścianie bocznej i bezpośredni kontakt z zielenią. Podobnie wygląda funkcja sąsiedniej sali zebrań, która również może być połączona ze stołówką we wspólną przestrzeń. Zapewnia to przesuwna ścianka dzieląca. Dostępność wszystkich pomieszczeń zapewnia korytarz szerokości 180 cm, otaczający dziedziniec wewnętrzny, zlokalizowany w niskiej bryle budynku. Górny poziom dachu tarasowego, dostępny jest schodami zewnętrznymi i windą, z przestrzeni dziedzińca wewnętrznego. Dziedziniec ten pełni funkcje rekreacyjną, oraz sportową. Główną atrakcją tego wnętrza jest stojący na środku dziedzińca olbrzymi dąb szypułkowy, obejmującymi konarami całą przestrzeń, powyżej spacerowego tarasu.
Funkcja budynku z pracownią FAB-LAB znajduje się w odrębnej bryle, zarówno wysokiej jak również części niskiej. Część wysoka to podstawowa funkcja warsztatowa podzielona na 2 sale z wyjściami ewakuacyjnymi w wysokich bocznych przeszkleniach. Pomiędzy nimi znajduje się pomieszczenie dla instruktorów z własnym zapleczem sanitarnym. Środkowa część funkcji przykryta jest niezależnym stropem technicznym, którego przeznaczeniem jest lokalizacja urządzeń odpylających dla warsztatów. Niska część budynku FABLAB mieści funkcje sanitarne, w tym WC dla niepełnosprawnych z prysznicem i pomieszczenie gospodarcze. Budynek ten poprzez przekrycie wspólnym, zielonym dachem tworzy jednorodną całość z Placówką PWD. Wspólne przekrycie zielonym dachem odwróconym umożliwia zarówno rekreację, jak również uprawę roślin ozdobnych dla celów dydaktycznych. Przewidziano również możliwość tworzenia zielonych ścian na panelach elewacji niskiej części budynku.
Projektowany budynek posiada tradycyjną monolityczną konstrukcję żelbetową. Tworzą ją ściany i ukośne połacie dachowe. Przewiduje się przekrycie zielonym dachem odwróconym na warstwach izolacyjnych i odwadniających. Ściany zewnętrzne posiadają również konstrukcję monolityczną, żelbetową z ociepleniem styropianem lub wełna mineralną. Warstwę okładzinową stanowią panele z blachy stalowej lub cynkowo tytanowej, na ruszcie ze stali nierdzewnej. Kolorystyka blachy okładzinowej jest zróżnicowana. Jednorodne kolorystycznie są połacie ścian i dachu i w całości zaprojektowane w jednym ciemnym , antracytowym kolorze. Natomiast zróżnicowane są poszczególne 3 bryły zawierające podstawową funkcję sal zajęć w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym.
GALERIA










