Pomnik króla Bolesława Chrobrego w Głogowie

Konkurs na opracowanie koncepcji pomnika Bolesława Chrobrego wraz zagospodarowaniem otoczenia pomnika w Głogowie – Ostrów Tumski.

Sąd Konkursowy wyróżnił projekt Pomnika Bolesława Chrobrego za : odbiegające od standardów rozwiązanie twórcze oraz nawiązanie do Krajobrazu Dolnego Śląska, Chrześcijaństwa w nowoczesnej formie.

Projekt : Współautor

Inwestor : Gmina Miejska Głogów

Lokalizacja : Głogowska Kolegiata Wniebowzięcia NMP

Rok : 2024

Wizualizacje : Barbara Getter

Nagrody : Wyróżnienie w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim

KONCEPCJA

Życie i działalność Bolesława Chrobrego dotyczy czasów historycznych, to jest początków kształtowania się Państwa Polskiego. Nie mamy więc graficznych przekazów umożliwiających stworzenie wiarygodnego wizerunku w realistycznej formie. Uwzględniając wyjątkową lokalizację i niezwykle monumentalny kontekst projektowanego otoczenia, zdecydowano się na stworzenie bryły pomnika, który nie przedstawia realistycznej postaci, lecz poprzez skojarzenia formalne kreuje historyczne i symboliczne przesłanie tworzonego monumentu.

Inspirując się naturalnym układem kamieni spotykanym w krajobrazie kraju, stworzono rzeźbiarską kompozycję brył kamiennych przypominających dostojną postać. Rozpoznawalne szczegóły kompozycji w postaci kamiennej korony i „Włóczni Św. Maurycego” z blachy nierdzewnej, jednoznacznie identyfikują historycznie Bolesława Chrobrego, jako pierwszego Króla Polski. Idea budowania formy z brył kamiennych, nawiązuje do historycznego działania Króla budującego państwowość Polski, poprzez scalanie ziem i tworzenie polskiej społeczności na bazie chrześcijaństwa. Czytelny podział całej formy poprzez formę krzyża nawiązuje do tego procesu. Wielkość postaci o wysokości 5m stanowi istotny akcent w rozległym otoczeniu, nawiązujący skalą do tła ściany monumentalnej Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W założeniach regulaminu wyznaczono lokalizację pomnika w otoczeniu istniejącej zieleni i poniżej linii zabudowy budynku plebanii. Zaprojektowane umiejscowienie głównej bryły pomnika, wyznacza optymalne osie widokowe ze wszystkich stron. Ze względu na istniejące trawiaste przedpole Katedry, zrezygnowano z tworzenia bogatej formalnie małej architektury, koncentrując się na ukształtowaniu urozmaiconej powierzchni trawiastej. Na dotychczasowej powierzchni koszonego trawnika, wydzielono prostokątną część z odmienną formą i gatunkiem trawy (kostrzewa), czyli niskiej roślinności trawiastej. Istniejącą zieleń wysoką zachowano w całości, uzupełniając ją przez posadzenie jednego dodatkowego drzewa dębu czerwonego. Po kilku latach, po rozrośnięciu, będzie również uzupełnieniem znaczeniowym tej lokalizacji.

Na istniejącym terenie zaprojektowano bezpośrednie dojście do bryły pomnika stanowi ją ścieżka, stanowiąca przedłużenie istniejącego ciągu pieszego wzdłuż elewacji północnej plebanii. Ścieżka szerokości 2m posiada nawierzchnię żwirową zatopioną w betonie i zakończona betonową bryłą o wymiarach 50×200 cm i wys.40 cm. Pełni ona jednocześnie funkcję ławki wypoczynkowej i zamyka dalszą komunikację. Przy kształtowaniu bezpośredniego otoczenia bryły pomnika, zrezygnowano z wszelkich elementów cokołu, lokując go bezpośrednio jedynie na poziomie utwardzonego terenu. Są to płyty betonowe 50cm o długości 250cm. Układane z przerwami tworzą rodzaj ścieżki dla dworu monarchy, który symbolizuje, pojedyncza niewielka bryła od tylnej strony pomnika. Na frontowej części leżących płyt znajdują się inskrypcje informacyjne z płaskimi literami z blachy nierdzewnej o treści zgodnej z regulaminem konkursu. Napisy w formie alfabetu Braille’a, zlokalizowano na czołowej płaszczyźnie, na wysokości 90cm przy łatwym dostępie. Sugeruje go nawierzchnia z płyty podłużnej dla osób niewidomych.

Do realizacji projektowanej kompozycji pomnikowej proponuje się użycie jednorodnego materiału – jasnego, surowego granitu, ewentualnie piaskowca, bez szlifu i polerowania. Maksymalny wymiar pojedynczej bryły kamienia o wymiarach 150 x 250 cm umożliwia transport kamienia na plac budowy. Czytelnym znaczeniowo elementem uzupełniającym kompozycję jest „Włócznia Św. Maurycego”. Będzie ona wykonana z blachy nierdzewnej, patynowanej. Górny fragment ostrza będzie posiadał patynę w kolorze złotym, jako symbol władzy królewskiej.

GALERIA
Przewiń do góry