Pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej w Zielonej Górze

Konkurs rzeźbiarski na projekt Pomnika upamiętniającego Ofiary Zbrodni Wołyńskiej zlokalizowanego na Placu Słowiańskim w Zielonej Górze.

Zbrodnię Wołyńską należy rozumieć jako ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1943-1945.

Projekt: Współautor

Inwestor: Miasto Zielona Góra

Lokalizacja: Plac Słowiański , Zielona Góra

Rok: 2022

Status: Realizacja w maju 2024r.

Wizualizacje: Barbara Getter

Nagrody: 1 miejsce w konkursie rzeźbiarsko-architektonicznym;

Wystawa pokonkursowa : Biuro Wystaw Artystycznych

KONCEPCJA

Projektowane okaleczone drzewo – symbol życia, wpisane w destrukcyjną kompozycję brył, symbolizuje tragedię wydarzeń i zniszczenie istnienia.

W tym przypadku niezwykle trudne jest znalezienie formy przekazu treściowego pomnika, ponieważ dotyczy zdarzeń naznaczonych niezwykłą brutalnością i drastycznością. Zmusza to do szukania szczególnej symboliki i odniesień zamiast używania dosłowności figuratywnej formy. Szukanie nawiązań do samej istoty natury pozostawia nadzieję na odrodzenie życia w nowym, ponadczasowym kształcie, czyli naszej pamięci. Stąd proponowana inskrypcja – „ I kamienie wołać będą”.

Kompozycja plastyczna rzeźby, opiera się na formie krzyża, który porządkuje drastycznie pocięte bryły kamienne przywołujące dramat wydarzeń. Krzyż ten nie posiada własnej materii jest jedynie geometrycznym śladem w formie szpary, a mimo tego mocno oddziałuje na przesłanie całej kompozycji. Jedna ze składowych brył zawiera naturalną „ okaleczona formę” drzewa, które spełnia rolę symbolicznego „arte faktu” odwołującego się do odległego miejsca tragedii.

Rozwiązanie przestrzenne zakłada przedłużenie osi widokowej głównego Placu Słowiańskiego. Zamknięcie jej stanowi prosta geometryczna bryła o bogatej strukturze składowej. Osiowa kompozycja projektowanego placu ograniczona czołowo elewacją budynku determinuje takie rozwiązanie. Ponadto sprzyja temu powaga i ciężar treści które przywołują prostą nagrobkową formę.

Rozwiązanie przestrzenne bryły pomnika wpisuje się w zaprojektowane zagospodarowanie Placu Słowiańskiego. Dlatego zachowano wszystkie elementy projektowanej małej architektury i oświetlenia z wyjątkiem kwiatowych rabatek w najbliższym sąsiedztwie kompozycji. Główna bryła wstawiona jest w przestrzeń ukształtowaną przez 3 istniejące drzewa. Pozwala to na ich adaptację i stworzenie korzystnego kontekstu przestrzennego i znaczeniowego.

Ostateczne wymiary prostopadłościennej bryły wyznacza przestrzeń pomiędzy istniejącymi drzewami, które postanowiono zachować. Na wymiary pomnika składają się: prostopadłościan główny bryły o podstawie 110×245 cm i łącznej wysokości 490 cm, cokół ma wysokość 120 cm a główna bryła 370 cm. Pozioma podstawa składa się z dwóch części, kamiennej ścieżki dojścia, na której spoczywa skośna płyta z nazwami różnych miejscowości w których rozgrywała się tragedia.

Do realizacji projektowanej kompozycji pomnikowej proponuje się użycie tylko dwóch rodzajów kamienia granitowego o odmiennych walorach kolorystycznych i strukturalnych. Sjenitu „Kośmin” dla ścieżki dojścia i dla ukośnej płyty cokołu, oraz granitu „Strzegom” dla głównej bryły pomnika. Alternatywną propozycją realizacji bryły głównej jest użycie patynowanej blachy tytanowej brązowej lub kortenowej. Element naturalistycznego „martwego drzewa” może być wykony z metalowego odlewu, lub obrobionego i zabezpieczonego tworzywem naturalnego pnia drewna.

GALERIA
Koncepcja pomnika „Ofiary Zbrodni Wołyńskiej” – zlokalizowana na zrewitalizowanym Placu Słowiańskim
Makieta
Makieta
Inspiracja formalna – obumarłe drzewo
Pierwsza koncepcja pomnika konkursowego

Przewiń do góry