Konkurs rzeźbiarski na Pomnik Upamiętniający Polskie Dzieci, ofiary niemieckich obozów na terenie Łodzi i okolic wraz z zagospodarowaniem terenu wokół pomnika.
Projekt: Współautor
Inwestor : Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu , ŁÓDŹ
lokalizacja: Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Wojciecha w Łodzi przy ul. Kurczaki 81/85
Kategoria: Dzieło rzeźbiarsko-architektoniczne
Rok: 2023
Wizualizacje: Barbara Getter
KONCEPCJA
Inspiracją formalną pomnika jest groza „wyobrażenia obozowej rzeczywistości” – dzieci w różnym wieku, ustawionych na placu apelowym. Kompozycja równo rozstawionych walców, o różnej wysokości, to skojarzenia ze świecami w różnym stopniu wypalenia, symbolizującymi przemijające życie i utracone dzieciństwo. W koronie płyty betonowej, stanowiącej tło dla kompozycji, pojawiają się ulotne cienie anonimowych twarzy dziecięcych. Płyta ta, z „cegiełkami” tabliczek stanowi również nawiązanie do muru pokazanego na inspiracji formalnej. Na zdjęciu, figury dziecięcych postaci, stłoczone są na tle ceglanego muru stwarzając ponurą atmosferę obozowej tragedii.
Z uwagi na cmentarny charakter terenu zagospodarowania, rozwiązanie przestrzenne podporządkowano rygorystycznym założeniom lokalizacyjnym i wymiarowym. Podstawa całości kompozycji ma wymiar 400cm x 350 cm i wysokość 350 cm. Zachowano frontalne najście na pomnik i zapewniono tło w postaci pionowej płyty , oddzielającej widokowo od reszty cmentarnej alejki. Najbliższa nawierzchnia będzie wykonana z ciemnej kostki granitowej, wyznaczającej powierzchnię własności działki.
Do realizacji projektowanej kompozycji pomnikowej proponuje się użycie jednorodnego materiału – betonu architektonicznego. Jego surowość nawiązuje do martyrologicznej tematyki pomnika. Równocześnie jasny kolor zwraca uwagę jako upamiętnienie dziecięcych ofiar.
Tło dla przestrzennej kompozycji rzeźbiarskiej pomnika stanowi betonowa płyta o wymiarach 400 x 350 cm grubości 30 cm. Krzyż z profilów stali nierdzewnej, w osiowej części płyty będzie konstrukcyjnym wzmocnieniem stabilności i mocowania do fundamentu. Od górnego ramienia krzyża, do poziomu 25 cm od ziemi, przewidziano miejsce do montażu 500 tabliczek identyfikacyjnych z nazwiskami ofiar. Każda o wymiarach 10 x 20 cm będzie oddzielnie mocowana, tym samym umożliwiająca ewentualne korekty.
Pomiędzy zasadniczym cokołem pomnika a płytą, jest przejście umożliwiające bliski dostęp do odczytywania tabliczek. Będą one odrębnie oświetlone. Wszelkie inskrypcje z wgłębionego liternictwa będą umieszczone na pierwszym module cokołu, dostępnym bezpośrednio z frontowego dojścia. Napisy można umieścić również na pionowym fragmencie bryły cokołu.
Istotnym elementem wyrazu plastycznego pomnika będzie oświetlenie. Przewiduje się wykorzystanie ogólnego rozświetlenia cmentarza. Jednakże niezbędna będzie dodatkowa iluminacja pomnika reflektorami w nawierzchni terenu. Będą to dwa reflektory od frontu kształtujące cieniami zasadniczą bryłę pomnika oraz podświetlenie od dołu płyty głównej, z tabliczkami identyfikującymi ofiary. Równocześnie będą one tworzyły światłocień kształtujący czytelność dziecięcych główek na szczycie płyty. Bardzo ważnym elementem wpływającym na nastrój całej tej lokalnej przestrzeni, będzie ledowe oświetlenie poszczególnych walców bryły. Na każdym z nich przewiduje się montaż 25 cm odcinków ledowych lamp, zabezpieczonych w podłużnej obudowie.
GALERIA

