Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z odziałem tzw.”Zielonej Biblioteki” w Bielsku Białej

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej siedziby Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży tzw. „Zielonej Biblioteki” w Bielsku Białej.

Projekt : Współautor

Inwestor : Urząd Miejski w Bielsku Białej

Lokalizacja : teren przy linii kolejowej oraz ul.PCK i ul. Wł.Broniewskiego w Bielsku Białej

Kategoria : Architektura użyteczności publicznej

Pow. użytkowa : 11 900 m2

Rok : 2024

Wizualizacje : Barbara Getter

KONCEPCJA

Rozwiązanie projektowe zakłada zamknięcie wszystkich podstawowych funkcji obiektu w jednej bryle prostopadłościanu z płaskim, zielonym dachem. W ten sposób uzyskujemy 3–kondygnacyjny budynek do 12 m wysokości, dzięki czemu łatwiej sprostać trudnym uwarunkowaniom p-pożarowym dotyczącym funkcji teatru i biblioteki, oraz wytycznym miejscowego planu zagospodarowania. Równocześnie minimalizujemy powierzchnie zabudowy zostawiając teren dla pow. biologicznie czynnej. Powiązanie obu funkcji w jednej bryle, tworzy unikalną przestrzeń kultury sprzyjającą emocjonalnej integracji użytkowników. Jednakże z uwagi na różnice dotyczące intensywności ruchu i strefy ciszy, przewidziano czytelne oddzielenie funkcjonalne, które wyznacza główne wejście do budynku.

Istotną rolę w zagospodarowaniu terenu odgrywa zielona powierzchnia wschodniej części działki. Przewidziano jej kompozycję z przemiennego układu wysokich i niskich traw, schodzących aż po pochyleniu skarpy. Równocześnie znaczącym uzupełnieniem są duże powierzchnie zielonych dachów na budynku głównym i wiacie garażowej. Zieleń ta będzie kompozycją ogrodową o różnym ukształtowaniu. Stanowić będzie przestrzeń spacerową po wyjściu z kawiarni na dach budynku.

Lokalizację budynku determinują 2 elementy. Ciąg pieszy w poprzek terenu, wyznaczony przez przejście podziemne na stację kolejową, oraz główny plac wejściowy do budynku. Od strony wschodniej przewidziano teren trawiasty, powiązany z istniejącą skarpą przy drodze. Po stronie zachodniej, znajduje się utwardzony teren z ruchem okrężnym wokół wolnostojącego garażu dla busów z przyczepami. W pobliżu wejścia bocznego do zaplecza teatru, oprócz parkingu podziemnego ,przewidziano parking dla pracowników. W sąsiedztwie głównej ulicy znajduje się piesze przejście, które stanowi zarazem miejsce dla aranżacji stoisk handlowych, pełniąc role placu targowego. Główny ruch pieszy wzdłuż ulicy, skierowany jest do placu wejściowego, pełniącego równocześnie funkcję rekreacyjną oraz powiązania z widownią i zadaszoną sceną letnią. Zagłębienie tej sceny do poziomu podziemnego parkingu, daje możliwość powiązania jej z zapleczem magazynowym dla scenografii. Zadaszenie sceny posiada formę zielonego amfiteatru stanowiącego przedłużenie terenu trawiastego. Może on pełnić rolę miejsca dla indywidualnej ekspresji dzieci przy zabawie w teatr lub naśladowaniu oglądanych przedstawień.

Cały budynek podzielony jest na 2 odrębne części funkcjonalne. Są to: „Teatr lalki Banialuka” oraz „Zielona biblioteka”. Łączy je wspólne wejście z dużego placu rekreacyjnego przed budynkiem i przedsionek umożliwiający rozdział ruchu do odrębnych funkcji. Część teatralna budynku posiada czytelny podział na strefy funkcjonalne: strefę kuluarów dostępną dla widzów, strefę widowni i scen oraz pomieszczenia zaplecza. Kuluary maja wysokość 3 kondygnacji i ich przestrzeń podzielona jest przez 3 antresole, umożliwiające dostęp do poszczególnych funkcji. Duża i mała scena ze swoimi widowniami znajdują się obok siebie i oddzielone są kieszeniami scenicznymi. Duża widownia posiada 220 miejsc ułożonych w stałym amfiteatrze. Mała widownia posiada widownię składaną siedzisk z oparciami. Przewidziano możliwość aranżacji widowni przy pomocy 1 amfiteatru dla 180 miejsc lub 3 odrębnych otaczających scenę dla 120 miejsc. Główną przestrzeń strefy zaplecza scenicznego, na 2 kondygnacjach o wysokości 6m, wypełnia magazyn scenografii. Posiada on bezpośredni dostęp z podjazdu dla samochodów ciężarowych. Wokół magazynu scenografii znajdują się 3 kondygnacje o wysokości 4m na których znajdują się pomieszczenia obsługi, administracji, socjalne i warsztatowe. Najwyższa antresola kuluarów jest przestrzenią rekreacyjną i jest połączona z pomieszczeniem kawiarni, która jest wspólna z biblioteką i stanowi wspólną przestrzeń integracyjną. Bezpośrednio z kawiarni, schodami można wyjść na płaski dach budynku. Cały obszar dachu przewidziano na organizację zieleni rekreacyjnej.

Projektowany budynek posiada tradycyjną monolityczną konstrukcję żelbetową. Kondygnację piwniczną stanowi skrzynia żelbetowa o konstrukcji słupowej z usztywniającymi, zewnętrznymi ścianami monolitycznymi . Na płycie żelbetowej stropu, znajduje się konstrukcja parteru z monolitycznych ścian nośnych w układzie krzyżowym. Na ostatnich kondygnacjach, na warstwach izolacyjnych i odwadniających, przewidziano pokrycie dachem zielonym „odwróconym”. Ściany zewnętrzne posiadają również konstrukcję monolityczną, żelbetową z ociepleniem styropianem. Warstwę okładzinowa stanowią 3cm płyty kamienne, na ruszcie ze stali nierdzewnej.

Strefa funkcjonalna „Zielonej Biblioteki” posiada bardzo czytelny układ rozmieszczenia wydzielonych bloków funkcjonalnych, wokół sali konferencyjnej. Funkcja rozmieszczona jest na 3 kondygnacjach o wysokości 4 m i zapewnia odrębne wejścia do poszczególnych stref użytkowych. Ostatnią kondygnację, oprócz wspólnej kawiarni zajmują zblokowane magazyny, pomieszczenia socjalne i apartamenty gości. Kondygnacje piwniczną zajmują parkingi oraz pomieszczenia techniczne . Na poziom parkingu schodzą 3 klatki schodowe z windami zapewniając ewakuacje i bezpośrednią komunikacje z przestrzenią teatru i biblioteki.

Główne wejście do budynku jest mocno zaakcentowane dużym placem utwardzonym z zieloną, trawiastą wyspą i kolorowymi siedziskami. Swobodnie rozmieszczone, sześcienne bryły siedzisk powinny kojarzyć się z klockami wysypującymi się z teatru. Dwukondygnacyjny portal wejściowy, stanowiący przełamanie płaszczyzny elewacji tworzy dużą zadaszoną przestrzeń przy wejściu stanowiącą przedłużenie placu głównego. Plac wejściowy zapewnia również dostępność do widowni i sceny letniej. Scena ta jest zagłębiona w trawnik co izoluje ją akustycznie od otoczenia. Zaplecze sceniczne jest powiązane z kondygnacją piwnic, zapewniając dostępność transportu kołowego i zaplecza gospodarczego.

GALERIA
Przewiń do góry