Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji i adaptacji Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne.

Projekt: Współautor

Inwestor: Miasto Ruda Śląska

Lokalizacja: ul. Niedurnego 79 w Rudzie Śląskiej

Kategoria: Architektura użyteczności publicznej

Powierzchnia użytkowa: 2 600m2

Rok: 2019

Wizualizacje: Barbara Getter

KONCEPCJA

Zagospodarowanie terenu sprowadza się do wprowadzenia na teren działki, zblokowanego 2-piętrowego budynku wysokości 13m z funkcjami reprezentacyjnymi, komercyjnymi i administracyjnymi w miejsce wyburzonej estakady kolejowej, oraz kubatury przylegającej do pieca, zapewniającej komunikację pionową i ewakuację. Niewielka powierzchnia działki, wymagana ilość stanowisk postojowych, oraz zdeterminowane rozwiązanie drogi wjazdowej, spowodowały konieczność zaprojektowania parkingu dwupoziomowego. Umożliwiło to również uzyskanie znacznej powierzchni trawiastej, biologicznie czynnej wraz z zielonymi dachami, oraz zapewniło klarowność elewacji,  bez kontekstu samochodów.

Koncepcja przestrzenna zagospodarowania trenu zakłada zachowanie istniejącej sylwety bryły wielkiego pieca wraz z nagrzewnicami. Dotyczy to zwłaszcza widoku południowo-wschodniego jako najbardziej czytelnego dla całości formy. Jedynym niezbędnym elementem funkcjonalnym jest ażurowa bryła pełniąca rolę komunikacji pionowej przy wielkim piecu. Przylega ona do płaskiej ściany konstrukcji pieca i wpisuje się w szczelinę przestrzenną pomiędzy dwoma głównymi elementami bryły. Obudowane dwie klatki ewakuacyjne tworzą ramę eksponującą główny korpus pieca. Panoramiczne, szklane kabiny wind, oprócz swojej podstawowej funkcji, stwarzają atrakcję widokową.

Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna budynku zakłada podział na 3 strefy funkcjonalne: 
Pierwsza- strefa wejściowa obejmuje: hol główny na parterze z zapleczem usług ogólnodostępnych, informacyjny hol multimedialny, 2 piony komunikacyjne zapewniające dostęp do budynku maszynowni z wystawami stałymi, dojście do platformy nagrzewnic, oraz  wysoki   trzon komunikacyjny przy konstrukcji pieca. Tak zaprojektowana przestrzeń trasy zwiedzania zapewnia wyodrębnienie jej od pozostałych stref budynku. Trasa zwiedzania zaczyna się wejściem z holu multimedialnego do trzonu komunikacyjnego przy wielkim piecu. Trzon ten posiada 11 kondygnacji powiązanych z poziomami konstrukcji pieca.  Ostatnim dostępnym poziomem jest poz. 32.00m który pozwala obserwować strefę załadunku pieca wózkami skipowymi. Na pośrednich poziomach pieca dostępne są również wejścia do szklanej windy zamontowanej w istniejącej obudowie, wydzielone dojście do  poziomu odpylnika statycznego, oraz na ostatnim poziomie na osi pieca, wspornikowo zawieszona platforma widokowa ze szklaną podłogą. Komunikacja pionowa za pośrednictwem dwóch klatek ewakuacyjnych i dwóch wind umożliwia bezkolizyjną organizacje zwiedzania dla większych grup. Po opuszczeniu strefy wielkiego pieca poprzez hol dostajemy się do korytarza, który za pośrednictwem wind i pomostów, umożliwia dostęp do pomieszczeń wystaw stałych w maszynowni i sterowni, oraz do podstawowej platformy zespołu nagrzewnic.

Druga- strefa reprezentacyjna dostępna jest poprzez hol główny na parterze i obejmuje: kawiarnię, salę konferencyjną o wys. 2 kondygnacji z powierzchnią ekspozycyjną oraz administrację. Strefa ta posiada odrębną komunikację pionową łączącą ze strefą komercyjną i gospodarczą. Trzecia – strefa komercyjna zajmuje całe 1 piętro budynku głównego.  Posiada pomieszczenia biurowe do wynajęcia zestawione w bloki składające się z 2 gabinetów i sekretariatu. Ze strefą tą, powiązana klatką schodową, jest  restauracja zajmująca część 2 piętra. Resztę stanowi zielony taras widokowo-rekreacyjny.

Rozwiązania konstrukcyjne oparte są na tradycyjnej konstrukcji żelbetowej, szkieletowej z monolitycznymi ścianami nośnymi. Ściany zewnętrzne mają strukturę warstwową: nośna ściana żelbetowa, ocieplenie oraz okładzina ceramiczna klinkierowa na ruszcie. Przewiduje się  wykorzystanie dużych, klejonych tafli szklanych jako przeszkleń głównego trzonu komunikacyjnego dla zachowania widoczności na konstrukcje pieca. Duże tafle szklane zostały przewidziane również w przypadku obudowy dwóch platform przylegających do niskich klatek schodowych oraz wypełnienia konstrukcji podłogi głównej platformy widokowej.

GALERIA

Przewiń do góry