Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Projekt: Współautor
Inwestor: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy
Lokalizacja: Częstochowa
Kategoria: Architektura użyteczności publicznej
Pow. użytkowa: 3000 m2
Rok: 2021
Wizualizacje: Barbara Getter
KONCEPCJA
Koncepcja przestrzenna utrzymuje kierunki układu istniejącej, najbliższej zabudowy. Pozwala to na uporządkowanie nieregularnego kształtu działki z ukośną pierzeją istniejącego budynku przewidzianego do wyburzenia. Projektowana bryła budynku zajmuje niemal całą długość frontu działki zostawiając szeroki pas funkcjonalny zieleni wzdłuż granicy sąsiada. Lokalizacja budynku respektuje wszystkie ograniczenia w stosunku do zabudowy sąsiadów i przebiegu sieci gazowej wraz z jej strefą dostępności. Wjazd, rampą do podziemnego garażu przewidziano od ul. Chłopickiego. Natomiast wjazd na zaplecze budynku znajduje się z bocznego pasa drogowego. Nawierzchnia tego terenu przewidziana jest jako trawiasta z ekokratką. Stąd dostępna jest również wiata na rowery i obudowa śmietnika. Od strony frontowej zaprojektowano trawniki wraz z nasadzeniami drzew. Zlokalizowano je w obrysie własności działki. Również wejściowy fragment z nawierzchnią kamiennych płyt nie wykracza poza linie rozgraniczające. Istniejącą zieleń przewidziano do likwidacji i zastąpiono ją nowymi nasadzeniami. Uzupełnieniem powierzchni biologicznie czynnej jest trawiasta nawierzchnia dachu.
Kompozycję przestrzenną budynku stanowią 2 przesunięte względem siebie bryły o różnej wysokości. Wyodrębnienie klatek schodowych poprzez duże przeszklenia, kontrastuje z płaszczyzną głównej bryły z modułowymi otworami okiennymi. Okna te posiadają białe żaluzje zewnętrzne przez co nie stanowią mocnego elementu na elewacji. Natomiast okna na poziomie parteru i ostatniego piętra, z uwagi na głębokie wycofanie w stosunku do lica budynku, nie wymagają montowania żaluzji.
Głównym akcentem plastycznym jest bryła dużej sali wykładowej, wspornikowo wysunięta nad holem wejściowym. Ciemny kolor tej bryły dodatkowo podkreśla jej rolę w całej kompozycji. Jednym z istotnych i widocznych elementów elewacji są modułowe panele świetlne, które dodatkowo wpisują się w całość elewacji. Ich kolor jest nawiązaniem identyfikującym medyczny charakter funkcji. Dodatkowo stanowią podświetlenie elewacji budynku. Przewidziano bardzo jednorodne wykończenie materiałowe elewacji w kolorze białym. Stanowić go może szlachetny tynk chemoutwardzalny na siatce klejonej do warstwy ocieplającej styropianu lub okładzina z białych płyt włókowo-cementowych na ruszcie aluminiowym.
Układ funkcjonalny. Różnice w powierzchniach poszczególnych bloków funkcjonalnych zapewniono zróżnicowaną głębokością poszczególnych traktów. Każda kondygnacja posiada wyodrębnioną, jednorodną funkcję:
- piwnica – kondygnacje podziemną stanowią stanowiska garażowe dla 30 samochodów osobowych oraz pomieszczenie przyłączy z wymiennikownią. Dostępność garaży zapewnia rampa zjazdowa.
- parter – strefę wejściową i socjalną oraz wydzielone pomieszczenia gospodarcze.
- 1 piętro – wszystkie sale wykładowe
- 2 piętro – 10 laboratoriów w dwóch równoległych traktach umożliwiających -dowolny podział pomieszczeń.
- 3 piętro – zespół pomieszczeń biurowych, zblokowanych parami. W każdej parze jeden pokój ma dostęp do indywidualnego WC, oraz jest połączony z drugim pokojem dla osoby współpracującej.
- 4 piętro – zespół pozostałych, indywidualnych pokoi biurowych.
- Ewakuację wszystkich jednoczesnych użytkowników, zapewniają 2 klatki schodowe. Klatka o szerokości biegów 180 cm ewakuuje 300 osób z poziomu 1 piętra. Druga klatka schodowa biegnąca na całej wysokości kubatury zapewnia ewakuacje pozostałych 200 osób.
GALERIA



